IEPĒRCIES PAR VISMAZ 25€ UN SAŅEM BEZMAKSAS PIEGĀDI LATVIJĀ - IZMANTO KODU "PIEGADE"

Kā nokrāsot dziju, izmantojot Kool-Aid®?

Šis ieraksts tapis par godu dzijas kastei VIENRADZIS un rokdarbu komplektam KRĀSO DZIJU PATS.

Heisā hopsā, rokdarbiek!

Saulīte aiz loga silda tā ne pa jokam, taču tas nebūt nenozīmē, ka dzijas prieki būtu jāmet pie malas, ne?
Vēlamies iepazīstināt ar JŪLIJA dzijas kastes VIENRADZIS galveno piedzīvojumu - dzijas krāsošanu!
 

Kāpēc Kool-Aid® un kā tas strādā?

  Kool-Aid® ir aromatizēta dzēriena maisījuma produkts, kas tiek klasificēts kā «skābes krāsviela», bet nebīsties - lai arī parasti ar skābi asociējas meksikāņu seriālu izdarības, dzijas krāsošanai nepieciešamo pH līmeni (šoreiz mēreni skābo vidi) nodrošina produktam pievienotā citronskābe. Citronskābe dabā sastopama citrusaugļos, un katra tās molekula satur trīs karboksilskābes funkcionālās grupas. Tā ir vāja dabiskas izcelsmes skābe.

  Krāsošanas laikā ir svarīgi samazināt vides pH, šajā gadījumā ūdens videi pievienojot citronskābi, kas veicina krāsas molekulu pieķeršanos olbaltumvielu šķiedrām dzijā, tādējādi vizuāli mainot pašas dzijas krāsu. Lai nodrošinātu šī procesa noturīgumu, pirms skalošanas dziju nepieciešams uzkarsēt (taču ne vārīt, lai nesabojātu pašu izejmateriālu).

  Dzijas krāsošana ar Kool-Aid® ir ātrs, drošs un aizraujošs veids kā iesākt savus piedzīvojumus dzijas šķiedru mākslas pasaulē. Ņem talkā arī mazākos, jo mūsu pašu pieredze rāda, ka šis process bērniem šķiet maģisks un bezgala radošs, bet tai pat laikā arī zināšanas papildinošs.


 

Nepieciešamie materiāli

    • dzīvnieku izcelsmes dzija (vislabāk derēs merīnvilna, zīds, vilna, neilons (tam struktūra ir līdzīga zīdam, kaut sintētiski taisīts), taču izvairies no augu izcelsmes dzijām (piemēram, kokvilna, bambuss - tās vienkārši nenokrāsosies)). Paraugā izmantota mūsu pašu zeķu dzija  StrongStreet Klasiskā (80% superwash merīnvilna, 20% neilons) tonī plikums (nekrāsota);
    • Kool-Aid® dzēriena pulveris (~1 paciņa uz katriem 50 g dzijas der perfekti)
    • vadu savilcējs katrai dzijas šķeterei

    • siltumizturīgs trauks (lieliski der, piemēram, stikla trauks ar augstākām malām) VAI mikroviļņu krāsnī droši sildāms trauks

    • ūdens

    • mikroviļņu krāsns vai cepeškrāsns

    • karote apmaisīšanai

    • papildus - ~200 ml galda etiķa (9%), ja ir vēlme pēc spilgtākiem toņiem 


1.solis. Uzmanīgi atritini dzijas šķeteri un vietā, kur tā sasieta, izmanto vadu savilcēju. Tas nodrošinās to, ka dzija nesapiņķerējas krāsošanas, skalošanas un žāvēšanas laikā.

 

2. solis. Pēcāk mērcē dziju tīrā siltā ūdenī ~30 min. Nebužini pārāk, lai tā nesafilcētos.

Šis ir brīdis, kurā ūdenim jāpievieno galda etiķis, ja ir vēlme pēc spilgtākiem toņiem. Etiķis nodrošināts vēl skābāku vidi, kas skābes krāsvielām itin labi iet pie sirds, novērtējot to ar efektīvāku pieķeršanos dzijas šķiedrām - koncentrētāku nokrāsošanos vietās, kur pievienota tieši šī krāsviela.

 

3. solis. Kamēr dzija plunčājas, sajauc Kool-Aid®  dzērienu pulverus ar ~250 ml ūdeni, katru toni atsevišķā traukā. Samaisi kārtīgi, lai nav kunkuļu.

4. solis. Ievieto nosusinātu, taču ne pa visam sausu dziju karstumizturīgā lēzenā traukā, ar augstām malām (lai šķidrums netek pāri). 

5. solis.Lai krāsa piekļūtu visai dzijai, novieto dziju traukā pēc iespējas retāk.

6. solis. Ķeries klāt krāsošanai – ņem karoti, pipeti vai kausiņu un izdaiļo dzijas šķeteres pēc savām radošajām vēlmēm. Atminies, ka krāsas var sajaukties, radot jaunus toņus!

Neaizmirsti apgriezt šķeteres otrādi, lai nokrāsotu arī otru pusi, ja vēlies. Darbojies piesardzīgi, lai nenokrāsotu virtuves virsmas, bet no rokām viegli krāsviela mazgājas nost.

7.solis. Lai krāsa būtu patiesi paliekoša dzijā, to nepieciešams uzsildīt:

(1) Ja izmanto mikroviļņu krāsni, apsedz trauku ar pārtikas plēvi un sildi to uz maksimālo režīmu 1 min intervālos, līdz ūdens traukā ir caurspīdīgs. Sargi, lai nepiedeg!

(2) Ja izmanto cepeškrāsni, liec trauku uz 200°C uzsildītā krāsnī ~10 min vai līdz ūdens ir tīrs no krāsas. Sargi, lai nepiedeg!

8. solis. Kad dzija atdzisusi, skalo to vēsā ūdenī un liec saulītē žāvēties.

 Saulainās dienas parasti nesaistās ar sēdēšanu rāmi un adīšanu, taču siltais laiks atalgo dzijas krāsotājus ar nasku dzijas izžūšanu, lai var priecāties par paveikto!

Dalies ar savu veikumu arī sociālajos tīklos, izmantojot mirkļbirkas #krāsojudzijupats un #strongstreetknits!

 

Radošu un feinu krāsošanu vēlot

Ilze

izteikt viedokli